MOŽNOSTI ŘEŠENÍ ODVĚTRÁNÍ BYTOVÝCH DOMŮ

Při provádění střešních plášťů na bytových domech čím dál více zjišťujeme, že odvětrání bytových domů je v současné době velmi diskutované téma. Zpravidla je střecha realizována v rámci revitalizace celého objektu, která mimo jiné zahrnuje zateplení fasád a výměnu výplní otvorů. V rámci celé akce je nutné také řešit odvětrání domu, jež spadá právě pod práci střechařů. Před jejich nástupem se tak můžeme na střechách setkat převážně se dvěma typy odvětrání a to, šachtovým větráním s větracími hlavicemi nebo nenuceným větráním s nástřešními ventilátory. V prvním případě proudí vzduch netěsnostmi v obvodovém plášti do bytů přes jednotlivé místnosti do bytového jádra a kuchyně, kde je odsáván přes větrací mřížky do sběrné větrací šachty, která je na střeše vyústěna do výfukové hlavice (Obr. 1). K větrání dochází díky rozdílu teplot uvnitř a vně budovy. Na funkci větrání má stejně jako u komína vliv vítr a také rozměry hlavic. V druhém a častějším případě proudí vzduch do bytů obdobně jako u šachtového větrání přes netěsný obvodový plášť. Z bytových jader a kuchyní je odsáván přes vnitřní ventilátory do stoupacího potrubí, které na střeše ústí do sběrné plechové komory, odkud je veden potrubím k ventilátorům (Obr.2). 

cagi​Obr. 1

ventilátor​Obr. 2

​ ​Po výměně oken a uzavření fasád zateplovacím systémem se objekty stávají dokonale těsné i pro přívod čerstvého vzduchu. Obyvatelé musejí pravidelně větrat, ale někdy ani to nestačí. V bytech se pak mohou vyskytovat plísně (rohy, nad okny), případně může docházet k nepříznivému přenosu pachů uvnitř objektu. Obyvatelé bytů mohou vlivem působení těchto vlivů a nedostatečného větrání trpět bolestmi hlavy, mohou se cítit unaveni apod. Odvětrání je tedy důležitou součástí revitalizace celého domu. Existuje několik variant řešení, které mají samozřejmě své výhody i nevýhody. Jsou to:

  1. Výměna střešních ventilátorů či hlavic za nové rotační hlavice
  1. Repase původních střešních ventilátorů
  2. Centrální nucené větrání řízené skutečnou potřebou (osazení nových střešních ventilátorů + ventilátory v bytech a časový spínač)

Rotační hlavice

Mezi nejrozšířenější řešení odvětrání bytových domů patří odstranění původních plechových komor a ventilátorů a montáž rotujících hlavic příp. nového komínku odvětrání kanalizace. Použití rotujících hlavic má ale své nedostatky. Systém je zcela závislý na povětrnostních a klimatických podmínkách. Účinnost rotujících hlavic se zvyšuje s rychlostí proudění vzduchu a rozhodně nefunguje i za bezvětří, jak někteří dodavatelé deklarují. Nefunkčnost hlavic se může projevit v létě díky nižším teplotám uvnitř objektu (tzv. obrácený komínový efekt, kdy teplejší vzduch z vnějšku proudí do interiéru, kde je teplota nižší). V zimě může naopak docházet neřízenému intenzivnímu větrání a velkým tepelným ztrátám. Úspěch těchto hlavic záleží především na neznalosti investorů a také výrazně menší ceně oproti jiným systémům. 

lomanco

Obr. 3

lomanco

Obr. 4

Repase původních střešních ventilátorů

Další možností řešení odvětrání bytových domů je repasování původních střešních ventilátorů a jejich zpětné osazení a zapojení. Celý proces zahrnuje následující kroky:

  • Demontáž ventilátorů a větracích komor
  • Provedení nátěrů a vyklepání krycího plechování
  • Odvezení k repasi – výměna ložisek motoru, čištění WAP, nová zapojení a rozvodná krabička
  • Montáž repasovaných ventilátorů na původní podstavce včetně nových spojovacích potrubí a krycích komor odvětrání
  • Zapojení a revize

Tato varianta nezahrnuje výměnu odsávacích ventilů v bytech popř. dodání nových ventilů. Na střechu se osazují zpět velké a nevzhledné krabice, ale celý systém je funkční. Nevýhodou je, že nelze nijak upravit výkon ventilátoru, tudíž nelze připojit další odvodní prvky do sítě např. nové digestoře. Ventilátor pracuje prakticky neustále na 100% a vždy dochází k větrání celých bytů, což přispívá k energetickým ztrátám objektu. Pokud ale investor nemá dostatečné finanční prostředky na výměnu střešních ventilátorů za nové (viz níže), zajišťuje tato varianta funkční a spolehlivé řešení. 

Centrální nucené větrání řízené skutečnou potřebou

Nejvhodnější řešení odvětrání bytových domů je systém řízený skutečnou spotřebou (DCV – demand controled ventilation). Ventilátor je vybaven vnitřní elektronikou a motory s vysokou účinností, které používají režim regulace otáček na konstantní tlak. Jakmile jsou na stoupačce spouštěny individuální ventilátory nebo jakmile jsou otevírány talířové ventily dle signálů z čidel (CO2 nebo relativní vlhkost), klesne podtlak ve stoupacím potrubí, ventilátor zvedne otáčky a navýší výkon. Zvýšený výkon probíhá pouze v době, kdy je opravdu potřeba. Dochází tak k potřebnému, ale řízenému větrání. Systémy DCV jsou komplexním řešením odvětrání bytových domů.  Je nutné podotknout, že nelze vyměnit pouze starý ventilátor za nový, ale je potřeba také osadit do každého bytu odsávací ventil, jinak se systém stává nefunkční, resp. ventilátor pracuje neustále. Co zákazníka zajímá nejvíce, je cena za tento systém. I přesto, že tento systém má vysoké počáteční náklady, v konečné fázi pak šetří spoustu energie i finančních prostředků. Je funkční a spolehlivý po několik desítek let bez sebemenšího zásahu. 

nový ventilátor

Obr. 5

nový ventilátor

Obr. 6

​​Shrnutí

Řešení odvětrání bytových domů je individuální s každým objektem. Před jakýmkoli návrhem případně zpracováním projektové dokumentace je nutná návštěva celého domu včetně střechy ke zjištění všech potřebných informací. Vždy záleží na typu budovy a její lokalitě, počtu podlaží a bytů v něm, typu a těsnosti stávajících rozvodů, provedeném zateplení, výměně oken a samozřejmě na finančních možnostech zákazníka. 

 

Ing. Michaela Benková                                                                                                                                                                                         4/2014                                                                                                                                                         

HIPOS s.r.o.

Zpět na články