ZÁCHYTNÝ SYSTÉM TOPSAFE

POPIS

V současné době jsou kladeny vysoké nároky na bezpečnost a ochranu zdraví osob pohybujících se na střechách. Požadavky jsou zmíněny i v některých právních předpisech, kterými by se měl řídit jak projektant, tak realizační firma. Již v prvopočátku návrhu střešní konstrukce by mělo být vždy myšleno na bezpečnost při provádění, ale také na bezpečnost při údržbách či kontrolách. O volbě vhodného systému nám může pomoci rozdělení střech dle provozu:

a. Střechy bez provozu – plní pouze základní funkci, pohybují se na nich jen osoby poučené, je nutné zajistit jejich bezpečnost při kontrole a údržbě střechy

b. Střechy s provozem – plní i jiné než základní funkce, pohybují se na nich osoby poučené i nepoučené, tyto střechy se dále dělí na:

b1střechy s neveřejným provozem (vegetační střechy, střechy s technologickým zařízením, požární únikové cesty a jiné)

b2střechy s veřejným provozem (terasy, zahrady, pojížděné střechy) – musí být vždy zajištěny prvky kolektivní ochrany proti pádu např. zábradlí, vysoké atiky 

VÝROBCI

Mezi nejznámější výrobce a dodavatele zabezpečovacích systémů patří jistě firma Topsafe, která má u nás v republice v oblasti zabezpečení osob na plochých střechách nejdelší tradici. Mezi další patří např. společnosti Finalpur, Meico, Singingrock a další. Společnost Hipos s.r.o. nejvíce spolupracuje s prvky Topsafe.

 NÁVRH KOTVÍCÍCH BODŮ

Určení správného typu a výšky kotvícího bodu je závislé na druhu nosné konstrukce střešního pláště (beton, ocel, dřevo) a na tloušťce skladby střechy. Minimální výška kotvícího bodu je pak dána tloušťkou skladby + 150 mm. Výslednou výšku zaokrouhlíme směrem nahoru na výšku kotvícího bodu stanovenou obvykle ve stovkách mm. Z normových požadavků je jasné, že by měl být proti pádu osob z výšky či do hloubky zajištěn každý volný okraj střechy, který se nachází ve výšce větší než 1,5 m nad okolním prostorem. Zajištěny musí být dále prostupy a otvory, kde hrozí propadnutí osob, či plochy, po kterých mohou osoby snadno sklouznout. Kotvící body se navrhují zpravidla ve vzdálenosti 2,0 m od okraje s maximální dovolenou vzdálenosti 7,5 m mezi sebou. Kotvící body jsou opatřeny montážním lanem, na které se pracovník připojí. Pak platí jištění maximálně pro 4 osoby na lano, a maximálně pro 2 osoby v poli. Kotvící body lez použít také bez montážního lana, kdy se pracovník připojí rovnou k úchytu. Tady platí maximálně 2 osoby na jeden úchyt.

 UKÁZKY Z REALIZACE

topsafe1 topsafe2 topsafe3
topsafe4 topsafe5 topsafe6

ZÁVĚR

Každá střecha by měla být navrhována pro svou hlavní funkci, ale i pro funkce vedlejší. V průběhu životnosti je nutné střechu pravidelně kontrolovat popř. provádět údržbu. Pokud se na střeše nachází různá technologická zařízení, musí být zajištěn bezpečný přístup a možnost provádění revizí. Z těchto, ale i jiných důvodů, se na střechy instalují záchytné systémy. Měly by se objevovat vždy v návrhu novostaveb, ale dle mého názoru i při rekonstrukcích. Vždyť i rekonstrukcí provádíme něco nového, proč ne tedy tak, jak by to mělo být správně? Pravda, mnohdy je návrh záchytného systému otázkou financí a kde jinde ubrat než tam, kde to „není potřebné“.

 

 Ing. Michaela Benková                                                                                                                                                                                            3/2014
HIPOS s.r.o.

Zpět na články