Střechy přitížené kamenivem

Střecha může vypadat různě. V dnešní době se klade důraz především na kvalitu provedené práce a s tím související životnost střechy, ale také se čím dál více dbá na estetiku. Jednou z možností, jak splnit všechny zmíněné požadavky, je vytvořit plochou střechu přitíženou praným kamenivem (kačírkem).

Vrstva kameniva zajišťuje stabilizaci podkladních vrstev proti sání větru, má také ochranou protipožární funkci a v neposlední řadě slouží jako pochozí vrstva při údržbě střechy. Kačírek je často doplňkem zelených střech, např. jako chodník či oddělení pochozích částí od nepochozích. Plochá střecha krytá kamenivem může být navržena jak při rekonstrukcích, tak u novostaveb. Požadavek je pouze na dostatečnou únosnost podkladu (tloušťka kačírku 50 mm a frakce 16/32 přitíží střechu zhruba o 90 kg/m2).

Hydroizolační fólie je uložena volně na podklad, pouze lineárně ukotvena po obvodě. Pokud jsou použity asfaltové pásy, zpravidla se plnoplošně natavují. Od vrstvy kačírku je hydroizolace oddělena separační vrstvou z geotextilie. Všechny vystupující konstrukce jsou zpravidla oplechované a vtok musí být opatřen speciálním nástavcem. Hydroizolace je tak všude chráněna před mechanickým poškozením a zároveň před pronikáním UV-záření, což prodlužuje její životnost až na dvojnásobek oproti jiným systémům izolace.

Vytvoření ploché střechy přitížené kamenivem s sebou nese také drobná doporučení, která je nutné dodržovat. Hydroizolační vrstva by měla mít atest na prorůstání kořenů rostlin. Kamenivo by nemělo obsahovat vysoký podíl jemných částic, aby se nezanášely vtoky. Údržba a kontrola by měla být prováděna pravidelně. Jednou za čas by se měl kačírek vyčistit od nánosů bahna a zeleně.